Felelevenítik a balatoni gardahalászat hagyományát Tihanyban a hét végén

2012.11.08. MTI

Szombaton látványhalászattal mutatják be a gardafogás mai technikáját, amelyet a vendégek kísérőhajókról tekinthetnek meg. A bemutatóhalászat - amelyre a Balatoni Hajózási Zrt.

különjáratot indít Siófokról 8.30-kor, Balatonfüredről 9.30-kor és Tihanyból 10.00-kor - szombaton délelőtt 10 órakor kezdődik. A program végén a halászhajókat és a zsákmányt ünnepélyes fogadtatásban részesítik a parton, majd a tömeg elindul a halakkal a Visszhang-dombra, hogy az apátságban a tihanyi perjel megáldja az újborral együtt.

A balatoni gardahalászat hagyománya szerint - melyet Herman Ottó írt le részletesen a Magyar halászat könyvében -, a tihanyi dombokról lesték a halászok "hegyenjárói", hol verődik csapatokba a garda. "A látóemberek botjukra tűzött subájukkal integetve irányították a halászhajókat a halrajok felé, hogy azokat bekerítve minél gazdagabb zsákmányra tehessenek szert a Balaton heringhalából, a gardából".

A gardahalászat hagyománya köré szerveződő ünnepség részeként szombat délután különböző táncos-zenés produkciók kíséretében gardasütést rendeznek a Visszhang-dombon. A programsorozatot egyebek közt borrendi avatás és a Szabadtéri Néprajzi Múzeum népiszerszám-bemutatója színesíti, majd retrodiszkó zárja a napot.

Vasárnap kora reggel kezdődik a Garda Kupa horgászverseny a tihanyi Belső-tó partjainál, ezt követően halászlé- és halételfőző versenyt rendeznek a Visszhang-dombon táncos-zenés műsorok kíséretében. A gyerekeknek a Kincses Színház mutatja be A Négyszögletű kerekerdő című mesedarabot, és kézműves foglalkozásokat tartanak. A rendezvény délután a versenyek eredményhirdetésével és mulatsággal ér véget.