Körösszakál horgásztó
Vízterület: 5 ha
Fogható halak:
ponty,
csuka,
harcsa,
keszeg,
Kényesd és Körösszakál közt található.
A Homokbányát a hatvanas évek végén nyitotta a helyi Kossuth tsz, 1971-ben már egy 30x20 méteres, 2 m mély tó volt a betonút szélén, melybe néhány Biharugráról származó ponty lett telepítve. (A legrégebbi tórész ma már összefüggő nádas, partján a legöregebb, a tóval egyidős fűzfával, melyet pár éve villámcsapás ért, de túlélte.)
1975-re a tó elérte az egy hektárt és a tsz által telepített 2-3 kg-ra nőtt pontyokat fogtak a tsz tagok. 1980-ban létrejött a Körösszakáli Béke HE, amely vízhasználati jogot szerzett a tóra. és napjainkban is tevékenykedik.
A Horgásztó területe időközben elérte az 5 hektárt. 35 év alatt az eredetileg sivár, homokos tómeder teljesen átalakult, először elhínárosodott, majd fokozatosan elterjedt a sás és a nád, jelenleg egy hektár nádas és egy fél hektár a sással borított vízterület. Mindez kiváló élőhelyet biztosít a halaknak, számos kapitális példány él a vízben, elsősorban ponty és harcsa. A tó vízellátását a talajvíz biztosítja, homokitermeléskor a talajvízszint alá mentek 2-3 méterrel. Kisvíz (talajvíz) idején a tó vízmélysége 1,5 méter, magas talajvíznél eléri a 3 métert, a tó vízszintingadozása tehát 1,5 m. Szerencsére ez az ingadozás csak évek alatt megy végbe, jelenleg alacsony a vízszint, két évvel ezelőtt volt a legmagasabb.
A HE vezetősége kisvíz idején kotrásokat végeztetett az elmocsarasodott partmenti részeken, itt 10 m széles, 2 m mély halágyakat alakítottunk ki, melyek kotrása a jövőben is folytatódik. A be nem fejezett kotrások miatt a tópart kialakítása még nem végleges. A bányató lehalászhatatlan, mert a gyengébb minőségű agyagos, köves homokot néhány helyen nem bányászták ki, itt szigetek vannak, melyeket benőtte a nádas.
Az óriáshalak a nádasba menekülnek, majd itt szétszakítják a horgászkészségeket.
A nádasokban fészkelnek a nádi poszáták, melyek fészkébe csempészi tojását a kakukk, horgászat közben megfigyelhető, hogy a poszátacsapat üldözi a kakukkokat.
A tó körül a Sebes-Körös mellől származó szomorúfüzek és egyéb fűzfajták vesszői lettek leszúrva, melyek már fákká növekedtek.
A tópart magasabb részei környékbeli diófamagoncokkal vannak beültetve. A víz közvetlenül a betonút mellette van, minden időjárási viszony mellett, esőben is megközelíthető, a tó közepén lévő félszigetre homokkal borított út vezet, a tó autóval homokúton körbejárható.
Vízkezelő adatai
Kezelő: Béke Horgász Egyesület Körösszakál
Kezelő telefonszáma:
Kezelő honlap címe: kszakaldio.eoldal.hu
Az adatok esetleg már nem érvényesek. Ilyen esetben vedd fel velünk a kapcsolatot. Tudsz valami többet erről a horgászvízről? Itt oszthatod meg velünk!