Kormos nyársorrúhal (Kék marlin)
Makaira nigricans
Atlantic blue marlin

Leírás
A kormos nyársorrúhal, más néven atlanti kék marlin, a nyílt óceán egyik legismertebb és leglátványosabb ragadozó hala. Jellemző rá a hosszú, nyárszerű orr és az erőteljes test, amely lehetővé teszi számára a gyors úszást. A háta sötétkék, oldalai ezüstösek, és testét gyakran sávok díszítik.
Testhossz és tömeg
Mérete jelentős eltéréseket mutathat, de a kifejlett példányok átlagos hossza általában 2,5-4,5 méter között van. A kormos nyársorrúhalak súlya elérheti a 450–900 kg-ot is.
Szaporodás
A kormos nyársorrúhal ívási időszaka többnyire a melegebb hónapokra esik. A nőstények rengeteg ikrát raknak, mivel az ikrák és a kicsinyek nagy számban esnek a ragadozók prédájául. A kicsik gyorsan növekednek, és hamar önállóvá válnak.
Táplálkozás
Elsősorban halakból és fejlábúakból táplálkozik és rendszerint egyedül vadászik.
Horgászata
Az atlanti kék marlin színes sporthorgászati célpont, de a fennmaradásuk érdekében egyes országok különféle védelmi szabályozásokat léptettek életbe, például kvótákat, méretkorlátozásokat és fogási tilalmakat. Horgászata népszerű a sporthorgászok körében az élménydús küzdelem miatt, amelyet a hal nagy mérete és ereje biztosít. Gyakran tengerjáró hajókról, speciálisan kék marlin horgászatára alkalmas felszereléssel fogják.
Rekordok
A legnagyobb ismert kifogott kormos nyársorrúhal több mint 600 kg-ot nyomott, és ezeket általában különféle horgászbajnokságok keretében rögzítik.